• 0537 950 92 43
Post

Konuğumuz Sn. Hayati İnanç

Medeniyet Söyleşilerimizin 1. Konuğu Sn. Hayati İnanç hocamız

 AKLI VE KALBİ TERBİYE EDEN MEDENİYET MİRASIMIZ

 

Medeniyet Söyleşileri adıyla düzenlediğimiz, insanlarımıza kendi medeniyetimizi kuran ve ayakta tutan değerlerimizin tanıtıldığı programımızın ilk konuğu hukukçu ve yazar sayın Hayati İnanç oldu.

Büyük bir kısmını gençlerin oluşturduğu kalabalık bir topluluğa hitap eden Hayati İnanç, divan şairlerinden beyitler ve modern şiirimizden mısralarla medeniyetimizi ve insanı üstün insan yapan değerlerimizi anlattı.

“Bizde aşk Allah ve Resulüne çıkar, nefs arzusuna aşk adını vermek altın taç giydirilmiş kel, kör bir başa benzer”

Her mefhumu, her kavramı ondan bundan öğrenmeyi bir tarafa bırakıp kendi literatürümüze, kendi kaynaklarımıza dönüp bakma ihtiyacımız olduğunu söyleyen Hayati İnanç kendi medeniyetimizin ihtiyaç duyduğumuz her şey için bize yeterli olduğunu söyledi.

“Mü’min söze inanır, münafık göze”. Söze inanana mü’min denir, iman gayba imandır diyen Hayati İnanç, Firavun ölüm anında hakikati görünce iman etti, ben Musa’nın Rabbine iman ediyorum dedi, sen Musa’nın sözüne inanmadın gördüğüne inandın bu iman değildir dediler.

Tarih ve medeniyetimizin önemli şahsiyetlerinin ve devlet yöneticilerinin mutlaka bir arif kişi, bir gönül insanı, Allah dostu bir veli ile gönül bağının olduğunu belirten Hayati İnanç, Yahya Efendi Hazretleri ve Kanuni Sultan Süleyman, Ebu’l Vefa Hazretleri ve Fatih Sultan Mehmet arasında vuku bulan naif ve hikmetli nüktelerden bahsetti.


Bunları Da Okuyabilirsiniz

Medeniyet Söyleşileri 55

Medeniyet Söyleşileri 55 ,02/01/2024

Gönüllerle Fethedilen Şehir "Mekke"

Detay...
Medeniyet Söyleşileri 54

Medeniyet Söyleşileri 54 ,22/12/2023

Gazze ve Yitirilen İnsanlık

Detay...
Konuğumuz Sn.Alişan Kapaklı...

Konuğumuz Sn.Alişan Kapaklı... ,25/10/2022

Eğitim ve Değerlerimiz...

Detay...