• 0537 950 92 43
Post

Konuğumuz Sn.Mehmet Görmez

Medeniyet Söyleşilerimizin 13. Konuğu Mehmet Görmez hocamız

 

Medeniyet Söyleşileri Programı’nın 13. konuğu eski Diyanet İşleri Başkanı Sayın Mehmet Görmez hocamız oldu. Gaziantepli olan ve ilk ve orta öğretimini şehrimizde tamamlayan Mehmet Görmez hocamız Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu olup Hadis profesörüdür. Hocamız daha önce de Medeniyet Söyleşileri Programı’nın ilk konuğu olarak bizleri düşünce ve görüşleri ile aydınlatmıştır.

Gençlik dediğimiz hayat dönemleri her insan için ne kadar öneme sahipse, varlığını devam ettirmek arzusunda olan toplumlar içinde o kadar büyük bir öneme sahiptir. Aydın ve mesuliyet duygusuna sahip gençlik kadroları bir ülkenin en büyük zenginlik kaynağıdır. Bir toplum ve devlet ancak nitelikli gençlerin sayesinde iyi bir yere gelebilir ve varlığını devam ettirebilir.

Peygamberlerin ve arkadaşlarının çok büyük kısmının gençlerden oluştuğunu belirten Mehmet Görmez bu hususun iyi tahlil edilmesi gerektiğini ve peygamber kadrolarının kurduğu medeniyeti tek kelime ile ifa etmek gerekirse bu medeniyeti rahmet medeniyeti şeklinde ifade edebileceğini söyledi.

Merhamet Medeniyetini Kuran Gençler başlıklı bu programda Mehmet Görmez, insanın yaratılış gayelerinden birinin de yer yüzünde insan eliyle meydana getirilen kötülüklerin yine insan tarafından bertaraf edilmesi olduğunu söyledi.

İnsanın yaradılışından kıyamete kadar Kur’an’ın her türlü problem ve ihtiyaca verecek bir cevabının ve çözüm yolunun bulunduğunu ve bu özelliğe sahip yegane kitabın Kur’an olduğunu söyleyen Mehmet Görmez, İnsanın üstün bir donanımla yaratıldığını fakat teknoloji karşısında alet konumuna düşme tehlikesine karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

 

Kur’an insanı alet olmaktan çıkartıp Ayet olmaya davet eder diyen Mehmet görmez, insan ve tabiat da birer kitaptır dolayısıyla onu okurken de Kur’an ile aralarındaki bağın bilincinde olarak okumak gerekir dedi.

Gençlerin yoğun ilgisine mazhar olan program Mehmet Görmez hocamıza gençlerimizin yönelttiği sorular ve verilen cevaplarla son buldu.

 

 


Bunları Da Okuyabilirsiniz

Medeniyet Söyleşileri 55

Medeniyet Söyleşileri 55 ,02/01/2024

Gönüllerle Fethedilen Şehir "Mekke"

Detay...
Medeniyet Söyleşileri 54

Medeniyet Söyleşileri 54 ,22/12/2023

Gazze ve Yitirilen İnsanlık

Detay...
Konuğumuz Sn.Alişan Kapaklı...

Konuğumuz Sn.Alişan Kapaklı... ,25/10/2022

Eğitim ve Değerlerimiz...

Detay...